Butelka PET – co można z nią zrobić?

Zamiast wyrzucać plastikowe butelki na śmietnik – można zrobić z nich użytek! Przedstawiamy Wam 14 pomysłów, na to, co można zrobić z butelkami typu PET, które leżą zużyte w Waszym domu.

 

1. Zapas wody

W każdym domu powinien być zapas wody, a butelki są przecież do tego stworzone. Po opróżnieniu pierwotnej zawartości można nalać do niej wody z kranu i tym sposobem zabezpieczyć się przed awariami wodociągów. Nieraz taka woda nadaje się też do picia. Należy pamiętać, że woda też się przeterminowuje i co jakiś czas ją zużywać i wymieniać.

 

2. Pojemniczki

Denka od butelek PET sprawdzają się znakomicie jako pojemniczki na drobne przedmioty – jak pinezki, agrafki czy guziki. Przy odcięciu samej szyjki nadają się również np. do przechowywania długopisów i kredek, małych zabawek czy samych nakrętek (które można potem oddać na zbiórkach). Osoby o większych zdolnościach manualnych mogą robić z nich nawet zamykane pudełeczka.

 

3. Żyrandole i wiszące ozdoby

Odetnij denka, przeciągnij przez nie nitki i te zamocuj do metalowej ramki pod sufitem (można użyć części po samochodowych kołpakach). Możesz pomalować, nadać różne kształty całości. Jeśli jest to ozdoba gdzieś przy ścianie, możesz zamocować ją na wystającej rurze czy starym gwoździku.

 

4. Bransoletka

Odetnij górną i dolną część butelki, zostawiając pierścień o szerokości około 3 cm. Rozetnij go tak, żeby bransoletka trzymała Ci się na ręce, ale nie była za duża. Zaokrąglij brzegi. Pokryj klejem i obłóż ciekawym materiałem z pasmanterii – a może starych bluzek? Zawiń mocno całość i zostaw na jakiś czas tak, żeby się nie rozwinęła i wyschła.

 

5. Skarbonka

Nakrętka butelki nadaje się idealnie na nosek świnki-skarbonki. Rozetnij butelkę tak, żeby miała odpowiednią długość. Możesz przykryć ją materiałem lub papierem, przykleić uszka, oczka czy nóżki (z kolejnych nakrętek – a może czegoś innego i zbędnego). Pamiętaj jeszcze, żeby na grzbiecie zostawić otwór do wrzucania monet.

Skarbonka zrobiona z butelki PET

Skarbonka zrobiona z butelki PET

 

6. Grzechotka

Butelka PET półlitrowa lub większa, ale przycięta – mogą być dobrą zabawką dla malucha. Wypełnij je kolorowymi rzeczami, które przy przesypywaniu będą wydawały różne dźwięki. Możesz też na powierzchni nakleić papier lub materiał. To będzie bardzo ciekawa i rozwijająca zabawka! Wypełnieniem mogą być groch, monety, kolejne nakrętki – lub cokolwiek innego, co masz pod ręką, ładnie wygląda i wydaje dźwięk.

 

7. Statek kosmiczny

Zamiast wydawać wielkie pieniądze na zabawkę dla dziecka, lepiej siąść i razem z nim zrobić z butelki statek kosmiczny. Wystarczy dodać skrzydła i obkleić go papierem, a potem pomalować niektóre części. Na koniec zostaje już tylko podbijanie kosmosu.

 

8. Maczuga

Gdy z niepokojem patrzysz, jak dziecko robi z różnych przedmiotów miecze – zaproponuj mu zrobienie z butelki maczugi. Ono będzie się dobrze bawiło, a zabawa będzie bezpieczniejsza. Taką butelkę trzeba obłożyć dokoła jakimś materiałem, najlepiej włożyć też coś pod niego, najlepiej jakąś gąbkę. W ostateczności można wokół butelki zawinąć poduszeczkę.

 

9. Doniczka

Przecięta wpół butelka może służyć jako nietypowa doniczka. Jej brzeg lub całą powierzchnię można dodatkowo przykryć ciekawym materiałem. Doniczkę można zrobić też zupełnie inaczej – ot, choćby jak na zdjęciu poniżej.

Butelka PET jako doniczka

 

10. Karmnik dla ptaków

Tak, tak! Zwykła butelka PET może się świetnie na to nadać – i to na różne sposoby. Ziarno w jej wnętrzu może powoli wysypywać się na poziomą platformę w miarę wydziobywania go przez ptaki. Innym pomysłem jest zawieszenie butelki na sznurku, przebicie jej brzegów i włożenie w otwory dużych łyżek, tak, żeby ziarno wsypywało się do nich.

 

11. Łyżka

Wycięta część bocznej ścianki i denka butelki może służyć jako łyżka – do proszku czy innych sypkich produktów. I tak, można jej przecież użyć przy robieniu karmnika!

 

12. Figurki

Odpowiednio przycięta i otoczona materiałami lub papierem butelka może zamienić się w roześmianego świętego Mikołaja, pingwina z szalikiem owiniętym wokół szyi lub inną miłą postać. Wiele przyjemności sprawia zarówno przygotowanie takiej figurki, jak i sam jej widok później.

 

13. Kręgle

Prosta w przygotowaniu zabawa dla każdego! Potrzebne jest 10 butelek PET, piłka i wolne miejsce na tor. Można grać w domu, na chodniku, a nawet na krótko przystrzyżonym trawniku. W zależności od potrzeb można butelki wypełnić częściowo piaskiem lub wodą. Można też pod nie podłożyć starą gazetę, na której wyrysowane będą kręgi wskazujące właściwe ustawienie.

 

14. Świecznik

Trzeba odciąć szyjki dwóch butelek i połączyć je otworami, do których wsuwa się świeczkę. Całość można dodatkowo przyozdobić według uznania, np. materiałami ze starych ubrań.

 

 

Butelka PET – co jeszcze można z nią zrobić?

Jak widać, nawet coś tak pospolitego jak butelka PET może mieć wiele alternatywnych i ciekawych zastosowań. A Wy dodalibyście jakieś swoje pomysły na to, co zrobić z butelką PET po zużyciu?

 

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

,
2 comments on “Butelka PET – co można z nią zrobić?

Dodaj komentarz