Codzienne zakupy – jak wydać mniej?

Planowanie i kontrola zakupów oraz budżetu, tworzenie listy czy płacenie gotówką. Przeczytaj i wprowadź w życie sprawdzone porady, które pozwolą Ci wydać mniej na codzienne zakupy.

 

1. Ustal budżet

Zacznij od obserwacji, ile wydajesz na codzienne zakupy. Z czego możesz zrezygnować, co możesz zastąpić czymś tańszym – i może nawet zdrowszym. Gdy będziesz mieć takie podstawy, postaw sobie wyzwanie – zmniejsz budżet np. o 30%. Zaczniesz wtedy liczyć każdą złotówkę, a z czasem wejdzie Ci to w nawyk i nie będzie zajmowało dodatkowego czasu. Możesz nawet chodzić po sklepie z kalkulatorem, jeśli potrzebujesz. To w końcu Twoje pieniądze. Jeśli masz przekroczyć ustalony na bieżące zakupy budżet – odłóż najmniej potrzebne rzeczy. Trzymaj się budżetu i nie odpuszczaj, cokolwiek się stanie!

 

2. Zrób plan i trzymaj się go!

Planowanie jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Tak jak potrzebny jest plan przy budowie domu czy skutecznej diecie, tak i przy wydawaniu pieniędzy. A na codzienne zakupy spożywcze idzie ich nieraz najwięcej. Określ cel na tydzień, potem miesiąc. Określ, ile zaoszczędzisz i na co wydasz te pieniądze – to będzie świetna motywacja. Porównuj ceny w lokalnych sklepach i w Internecie, miej oko na promocje używanych produktów, ustalaj cały jadłospis z góry. Na koniec rób porównanie – czy wszystko udało się zgodnie z planem? Czy czegoś zabrakło lub można z niego zrezygnować? Każdy kolejny plan będzie lepszy, tylko nie możesz odpuszczać.

 

3. Kupuj tylko produkty z listy

Gdy zaplanujesz dobrze listę zakupów, cała wizyta w sklepie powinna pójść sprawnie i kosztować tylko tyle, ile naprawdę musi. Poczuj satysfakcję z dobrego planowania, które Ci się naprawdę opłaca. Przechodź szybko przez sklep i nie kupuj nic pod wpływem impulsu. Gdy wydasz za dużo na codzienne zakupy, tych pieniędzy zabraknie potem na coś innego.

 

4. Płać gotówką

Stali czytelnicy już wiedzą, że porównanie gotówki i kart płatniczych już pisałem. Użycie papierowego pieniądza ma duże uzasadnienie, gdy chcesz oszczędzać. Powstrzymuje przed przekroczeniem budżetu, ułatwia kontrolowanie zakupów. Nie bierz za dużo gotówki – tylko tyle, ile założysz, że masz wydać. I to naprawdę wystarczy.

 

5. Nie idź drugi raz do sklepu

Trzymaj się założeń i chodź do sklepu zgodnie z planem – raz na trzy dni, tydzień. Kiedy już zrobisz zakupy, nie wracaj do sklepu. Bo to właśnie wtedy jest się narażonym na impulsywne, niepotrzebne zakupy. Jesteśmy tylko ludźmi, każdemu z nas się to zdarza. Gdy powstrzymasz się od wracania do sklepu, oszczędzisz pieniądze i będziesz mieć mobilizację do przemyślanych zakupów następnym razem (nie chcesz niczego zapomnieć).

 

6. Wprowadź wieczory wyżerki

Najlepiej raz na tydzień lub dwa, w dzień poprzedzający duże zakupy. Sprawdź, co w lodówce jest otwarte, jakim produktom kończy się termin ważności. I takie produkty zjedz, nie zabierając się za kolejne. Dzięki temu ograniczysz marnowanie żywności.

 

 

Trzymaj się podanych wyżej wskazówek, a uda Ci się zmniejszyć budżet na codzienne zakupy spożywcze i oszczędzić pieniądze. Porozmawiaj w rodzinnym gronie, dzięki wspólnym ustaleniom najłatwiej będzie trzymać się ustaleń, widzieć cel i wzajemnie motywować.

 

Codzienne zakupy - jak wydać mniej? fot. Czas Absolwenta

Codzienne zakupy – jak wydać mniej? fot. Czas Absolwenta

 

Przeczytaj też o optymalizacji procesu codziennych zakupów >>>

 

Artykuł „Codzienne zakupy – jak nie wydać za dużo” powstał w oparciu o porady z tekstu: „What do i Budget for Groceries”

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

Dodaj komentarz