Dlaczego wciąż mieszkamy z rodzicami?

60% osób w wieku 25-29 lat wciąż mieszka z rodzicami. Decydują o tym względy ekonomiczne, wygoda czy bliskość. Czy to powszechne zjawisko jest niebezpieczne? Czy świadczy o niedojrzałości młodych Polaków – a może o głębi rodzinnych więzi? Jakie wady i zalety ma mieszkanie z rodzicami?

 

Dlaczego tak często nie decydujemy się na samodzielne zamieszkanie? Jednym z głównych powodów są oczywiście pieniądze. W pierwszych latach pracy trudno wielu osobom pozwolić sobie na ponoszenie kosztów własnego mieszkania, żywienia i wszystkich innych. Gdy mieszka się razem, dużo łatwiej jest „spiąć” cały rodzinny budżet. Wielopokoleniowa rodzina mieszkająca w jednym miejscu może się też wspierać – babcia zaopiekuje się wnukami, dziadek będzie potrafił naprawić szybko zepsuty sprzęt, a młodym ludziom łatwiej będzie podwieźć ich do lekarza.

Może to jednak wiązać się z problemem niezaradności wobec codziennych domowych obowiązków – od gotowania obiadu począwszy, przez płacenie rachunków, sprzątanie, nawet prasowanie, po drobne naprawy. Świadomość tego, że ma się obok „kogoś, kto zrobi to za mnie”, nie mobilizuje do działania.

Dodatkowo w obecnych czasach jeszcze trudniej się usamodzielnić. Gdy samo znalezienie pracy jest już sukcesem, to uzyskanie kredytu na własne lokum dla wielu zdaje się być nieosiągalne.

Nawet zostając w domu przez kolejne lata należy samemu zadbać o zdobycie doświadczenia i nie poddawać się lenistwu. To daje szansę na pożyteczne wykorzystanie tego czasu.

 

Zalety mieszkania z rodzicami:
+ możliwość elastycznego dzielenia się obowiązkami
+ obniżenie kosztów życia dla całej rodziny (mieszkanie czy jedzenie)
+ możliwość współdzielenia sprzętu
+ wzajemna opieka członków rodziny

 

Wady mieszkania z rodzicami:
+ ograniczona prywatność wszystkich członków rodziny
+ mniejsza mobilizacja do działania (praca i dom)
+ trudności przy tworzeniu stałych związków (wspólne zamieszkanie pary)
+ konieczność stosowania kompromisów przy urządzaniu domu

 

 

A według Was jakie jeszcze zalety i wady ma mieszkanie z rodzicami?

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

,
One comment on “Dlaczego wciąż mieszkamy z rodzicami?

Dodaj komentarz