Dobrowolne ubezpieczenie NFZ po ukończeniu studiów

Skończyłeś studia, zostałeś wypisany z listy studentów? Pamiętaj o tym, że wiąże się to z utratą tytułu do ubezpieczenia. Dlaczego warto je mieć? Jak i kiedy postarać się o dobrowolne ubezpieczenie NFZ?

Dlaczego ubezpieczenie NFZ jest tak ważne?

Studia zapewniały ci ubezpieczenie NFZ. Z chwilą skreślenia z listy studentów nie tracisz go jednak od razu – dzieje się to dopiero po czterech miesiącach. Lepiej jednak nie czekaj tak długo i nie pozwalaj sobie na przerwę w ubezpieczeniu.

A dlaczego warto je mieć? To ubezpieczenie, które jest ważne w przypadku każdego problemu zdrowotnego, niezależnie od kosztów i prawdopodobieństwa wystąpienia. Możesz dzięki niemu korzystać z pomocy lekarzy i specjalistów bez obaw, że zapłacisz gigantyczny rachunek, zarówno w nagłych sytuacjach, jak i gdy szukasz porady. Takiego bezpieczeństwa nie zapewni ci żaden fundusz ubezpieczeniowy – im przecież działalność musi się opłacać, umowy są więc pełne zastrzeżeń i ograniczeń.

Jak znów uzyskać ubezpieczenie?

Skoro studia wiążą się z utratą tytułu do ubezpieczenia – jak znów go uzyskać? Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest oczywiście podjęcie pracy. Zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenie dają podstawę do ubezpieczenia. Inne możliwe rozwiązania to zarejestrowanie do ubezpieczenia przez małżonka, zarejestrowanie jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, uzyskanie ubezpieczenia KRUS czy pobieranie renty rodzinnej.

W niektórych przypadkach żadne z powyższych rozwiązań nie wchodzi w grę. W trudnej sytuacji są np. osoby pracujące na umowę o dzieło albo na bezpłatnych praktykach. Są również takie osoby, których po prostu żadna z wymienionych wyżej możliwości uzyskania ubezpieczenia nie interesuje – lub dla których są one niedostępne. Mogą one natomiast skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ. Dzięki stałym, comiesięcznym opłatom zapewniają sobie wówczas większe poczucie bezpieczeństwa.

Dobrowolne ubezpieczenie NFZ

Kiedy zgłosić się po dobrowolne ubezpieczenie NFZ? Żeby być cały czas ubezpieczonym, należy zrobić to w ciągu 4 miesięcy od ukończenia studiów (skreślenia z listy studentów). Przez ten okres zachowuje się prawo do świadczeń zdrowotnych (uwaga, w innych sytuacjach czas ten jest krótszy!).

Po około 3 miesiącach zgłoś się z dowodem osobistym i dokumentem potwierdzającym ostatni okres ubezpieczenia (np. pismo o skreśleniu z listy studentów) do oddziału NFZ. Na miejscu możesz wypełnić wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Po sprawdzeniu wszystkiego przez urzędnika dostaniesz odpowiednią umowę do podpisania i instrukcję odnośnie dalszych formalności.

Koszty ubezpieczenia

Ubezpieczenie wiąże się z wydatkami. Pod koniec roku 2015 miesięczna opłata wynosi 367,37 zł. Jest jednak jeszcze płatna jednorazowo opłata dodatkowa, którą musisz uiścić, jeśli nie zgłosisz się do urzędu w porę (czyli w ciągu 4 miesięcy od ukończenia studiów). Im dłużej pozostajesz bez ubezpieczenia, tym jest ona wyższa. Minimalnie wynosi ponad 800 zł dla osób, które nie były ubezpieczone do roku czasu, a maksymalnie ponad 8000 zł – w przypadku osób, które pozostawały bez ubezpieczenia ponad 10 lat. Wszystkie przedstawione wyżej liczby dotyczą stanu na koniec roku 2015. Zwykle co kwartał nieznacznie one wzrastają.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Możesz bezpośrednio po ukończeniu studiów iść do NFZ i podpisać od razu stosowną umowę wchodzącą w życie równolegle z utratą ubezpieczenia z uczelni. Urzędnicy radzą jednak poczekać – przez te kilka miesięcy wiele się może wydarzyć, a anulowanie umowy będzie wówczas niepotrzebnym dodatkowym obciążeniem. Lepiej zatem zaplanować sobie wizytę w NFZ dopiero po trzech miesiącach. I nie zapomnieć o niej.

 

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ, możesz skorzystać z infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia lub po prostu odwiedzić najbliższy oddział.

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

Dodaj komentarz