Drewno – co warto o nim wiedzieć?

Jakie właściwości ma drewno? Czym różnią się od siebie gatunki drewna? Jak odpowiednio je malować, piłować, wiercić? Przeczytaj informacje i podstawowe porady dotyczące drewna.

 

 

Właściwości drewna

Wskutek wchłaniania wody drewno pęcznieje. Wysychające drewno znów się kurczy. Zmiany następują jednak nierównomiernie i mogą prowadzić do wypaczenia drewna, czyli odkształcania. W przypadku różnych gatunków drzewa różna jest oczywiście podatność na to zjawisko.

Jeśli przechowywaliśmy drewno na balkonie, a nawet w piwnicy, to na różnego rodzaju obróbkę musimy poczekać ok. 4 tygodnie. Wcześniejsze użycie drewna może później skutkować jego odkształcaniem.

Bardzo twarde gatunki drzew to np. grab, cis, buk, akacja czy dąb bezszypułkowy. Do najbardziej miękkich drzew należą wierzby, topole czy osiki. Drzewa iglaste są też zwykle miękkie, a najbardziej wśród nich jodły czy świerki. Gęstość drewna idzie zwykle w parze z jego twardością.

W naszym klimacie najbardziej podatne na gięcie jest drewno buka, dębu, jesionu, klonu, orzecha czy wiązu.

Słoje widoczne po przecięciu pnia drzewa, pozwalają obliczyć wiek rośliny. W każdym roku tworzy się jeden słój.

 

Kolory drewna

Drewno charakteryzuje się dużą różnorodnością barw. Barwy zbliżone do białej mają jodły, buki czy klony. Żółte jest drewno brzozy i limby. Niemal czerwone jest drewno wiśni, śliwy czy modrzewia. Zielone jest drewno akacji. A niemal czarne – orzecha.

 

Jak dobrać piłę do drewna?

Najważniejsze jest jej uzębienie. Drobne jest najlepsze w przypadku drewna twardego, ale także cienkich elementów czy przy przepiłowywaniu. Z kolei uzębienie o dużej podziałce, z dużymi odległościami między ząbkami, przydaje się przy drewnie miękkim, grubych elementach i rozpiłowywaniu. Średnie uzębienie nadaje się najlepiej przy piłowaniu skośnym, ale też oczywiście drewnie o średniej grubości i twardości. Uwaga – chociaż cienki przedmiot powinien być zwykle piłowany piłą o małych zębach, w przypadku drewna miękkiego lepiej sprawdzi się piła z dużymi ząbkami.

 

Wiercenie drewna

Przy wierceniu twardych gatunków drewna nacisk i obroty w wiertarce powinny być mniejsze, większe natomiast przy miękkich.

 

Jak malować drewno?

Używane do malowania drewna pędzle powinny mieć długą i elastyczną szczecinę. Należy je zanurzać w wyrobie lakierowym do głębokości 1/3 długości tej szczeciny. Samo przykładanie i odejmowanie pędzla od malowanej powierzchni powinno odbywać się stopniowo.

 

Odgrzybianie drewna

1. Zaatakowane przez grzyby drewno należy włożyć do naczynia z wodą, a następnie całość do piekarnika na 1-3 godziny i ustawić temperaturę na 70-80 stopni.

2. Do wszystkich szczelin należy wstrzyknąć ciecz owadobójczą.
3. Drewno wkłada się do torebki foliowej i zostawić na 3 dni. Po tym okresie z kolei wystawia się je w przewiewnym miejscu – na balkonie czy strychu.
4. We wszystkie otwory wstrzykuje się klej, a po jego wyschnięciu zatyka otwory szpachlówką.

 

 

Tekst powstał na podstawie lektury książki „Drewno – moje hobby” autorstwa Janusza Polańskiego (wydawnictwo Arkady).

 

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

Dodaj komentarz