Gdzie zamieszkać po studiach?

To decyzja o konsekwencjach na całe życie. Dla wielu osób wybór, gdzie zamieszkać po studiach, jest bardzo trudny. Zastanawiają się, czy wybrać miasto studiów, dom rodzinny, a może wyjazd w świat za pracą i w poszukiwaniu doświadczeń. Jakie miejsce najlepiej wybrać?

Co absolwent musi wziąć pod uwagę?

Bardzo często kluczowe znaczenie przy wyborze, gdzie mieszkać po studiach, ma motywacja zawodowa. Z jednej strony chodzi tutaj o możliwość zdobycia godnych zarobków i życia na oczekiwanym poziomie, ale z drugiej to również kwestia samorealizacji, chęci zrobienia kariery w zawodzie. W wielu przypadkach możliwe jest to tylko w większych aglomeracjach, a szczególne profesje wymagają dalekich przeprowadzek.

Obok motywacji zawodowej występuje potrzeba bycia z bliskimi – czy to z rodziną, czy przyjaciółmi, czy drugą połówką. Wynika ona zarówno z wewnętrznego pragnienia przebywania w gronie zaufanych osób, z którymi chce się dzielić codzienność, jak i odpowiedzialności za innych. Kto zaopiekuje się starszymi rodzicami? Kto zadba o domostwo? Osoby w związkach muszą wspólnie ustalić swoje dalsze plany. A jeśli ktoś spędził 5 lat na wyjeździe na studiach, zżył się z ludźmi, nawiązał znajomości, ma swoje nawyki, czy może z tego zrezygnować?

Czasem motywacja oparta o relacje może działać odwrotnie. Gdy ktoś chce odciąć się od wspomnień lub nie układa mu się życie rodzinne będzie bardziej skłonny do wyprowadzki. Podobnie jest w przypadku osób, którym zależy na usamodzielnieniu się.

Jeśli ktoś decyduje się na wyjazd do nowego miejsca, obok pracy i odległości weźmie na pewno pod uwagę swoje dotychczasowe doświadczenia z nim związane. Czy ma tam kogoś znajomego, czy miejsce mu się podoba, czy są tam dobre warunki do życia, lubiane atrakcje.

Pozostanie w rodzinnym mieście wiąże się dodatkowo z wyborem: czy mieszkać z rodziną, czy już „na swoim”. Możliwości finansowe i warunki lokalowe to czynniki, których nie można przy tym pominąć.

 

Jak podjąć decyzję?

W najlepszej sytuacji są osoby, które w jednym mieście się urodziły, żyją z tymi samymi ludźmi od lat i również studia ukończyły w tym samym miejscu. Takie osoby częściej mają poczucie ciągłości w swoim życiu, argumenty za pozostaniem są dla nich zwykle jednoznaczne, a jeśli wybierają przeprowadzkę, wynika to z głębokich przemyśleń.

Ludzie cenią stabilność w życiu, dlatego na wyjazd decydować się będzie niewiele osób. Jego skutki są mniej przewidywalne i mogą zaskoczyć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Warto wiedzieć, że nie podejmujemy decyzji w oparciu o wszystkie czynniki. Zwykle jest to tylko kilka podstawowych, a nawet tylko jeden. Kto wyboru dokonuje pełen obaw, powinien zastanowić się nad tym, czego będzie mu brakowało w każdym miejscu. Czy to coś na tyle ważnego, że decyzję powinien zmienić?

 

Z kim zamieszkać?

Można zamieszkać samemu, ze współlokatorami lub z rodzicami. Większość osób w wieku absolwenckim decyduje się na tę ostatnią opcję. Koszty życia są dzięki temu najniższe, ale szansa na usamodzielnienie niewielka. Mieszkanie na własną rękę uczy organizacji w życiu i pozwala swobodnie zarządzać czasem. Wiąże się jednak z dużymi kosztami, nie na kieszeń większości osób. Można je rozłożyć na więcej osób, wynająć mieszkanie ze współlokatorami, ale im jest ich więcej, tym trudniej o porozumienie.

 

Gdzie zamieszkać po studiach?

Decyzji o tym, gdzie zamieszkać po studiach, nie można podejmować pochopnie. Warto porozmawiać na ten temat z bliskimi. Trzeba znaleźć miejsce, w którym można poczuć się szczęśliwym. A to szczęście oznacza przecież dla każdego co innego. Czym jest ono dla Was i gdzie Wy zdecydujecie się zamieszkać po studiach?

 

Czy wiecie, że 60% osób w wieku 25-29 lat mieszka z rodzicami?
Przeczytajcie starszy tekst:

Dlaczego wciąż mieszkamy z rodzicami?

 

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

Dodaj komentarz