Ile stron powinno mieć CV?

Czy CV powinno mieścić się na jednej stronie? A może lepiej pokazać pełnię naszych doświadczeń i je wydłużyć? Ile stron powinno mieć CV? Każda opcja ma zalety i wady. Przedstawiamy je.

 

 

Dwie teorie

Tak naprawdę nie istnieją żadne formalne ograniczenia dotyczące ilości stron, na których powinno się zmieścić CV. Istnieją dwie teorie – jedna mówi, iż najlepiej zawsze ograniczyć się do jednej strony, druga natomiast promuje wyróżnienie się poprzez zwiększenie ilości stron do dwóch lub nawet trzech.

 

CV na jednej stronie czy na dwóch?

Pierwsza opcja motywowana jest tradycją, wygodą HR-owców oraz powszechnym upodobaniem do skracania wszelkich form i dążenia do dokumentów typu „one-page”. Druga opcja, oprócz wyróżnienia się, daje nam pole do popisu i miejsce do wypisania wszystkich ważnych i wartościowych informacji, jeśli na drodze kariery nabyliśmy już dużo doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Dzięki temu nie musimy pomniejszać czcionki ani zmniejszać marginesów, a wciąż możemy zachować całą treść.

 

Którą opcję wybrać?

Początkującemu kandydatowi najprawdopodobniej wystarczy pierwsza opcja. Jeśli jednak jest inaczej i aplikant pragnie wpisać swoje liczne doświadczenia, kursy, umiejętności i zainteresowania, portal dla młodych profesjonalistów Youngpro.pl proponuje sformatowanie CV w dwóch kolumnach. Te właśnie informacje można umieścić wtedy w wąskiej kolumnie po prawej stronie dokumentu. Kolejnym rozwiązaniem jest zawarcie ich w liście motywacyjnym, gdzie możemy opisać nasze doświadczenia i umiejętności.

Na co więc się zdecydować? Jeśli mamy pewność, że to, co chcemy zawrzeć w CV, jest wartościowe dla pracodawcy – nie ma co tego ukrywać. Ale potrzebny jest umiar. Gdy mamy dość doświadczenia, z niektórych informacji można zrezygnować – o liceum, pracach studenckich czy skończonych kursach, które nie mają nic wspólnego z pracą, do której aplikujemy. Jeśli chcemy, żeby rekruter przeczytał dłuższe CV – wybierzmy mu najciekawsze informacje i pokażmy, że warto. Inaczej całe nasze podanie wyląduje w koszu.

 

 

A więc ile stron powinno mieć CV? Odpowiemy filozoficznie:
Dość, żeby zainteresować rekrutera, ale nie tyle, żeby go znudzić.

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Dodaj komentarz