Jak napisać list motywacyjny?

Schematycznie napisany list motywacyjny może zniechęcić rekrutera. Należy go zawsze dostosować do treści ogłoszenia o pracy. Co powinno znaleźć się w treści listu motywacyjnego? Jak powinien wyglądać list motywacyjny? Wyjaśniamy.

 

Jak sformułować list motywacyjny?

Treść listu motywacyjnego najlepiej podzielić na cztery części.

W pierwszej przedstawiamy nazwę stanowiska, na które aplikujemy, numer referencyjny, a także informację, gdzie ogłoszenie o pracy zostało znalezione.

W części drugiej opisujemy naszą motywację do podjęcia pracy w danym miejscu. Może być ona związana np. z:

  • chęcią pogłębienia wiedzy, przełożenia na praktykę wiedzy ze studiów;
  • poszukiwaniem doświadczenia niezbędnego w naszym zawodzie;
  • zainteresowaniem branżą lub zadaniami związanymi ze stanowiskiem;
  • osobistymi predyspozycjami.

Największe znaczenie ma część trzecia, w której przedstawiamy zyski pracodawcy związane z naszym zatrudnieniem. W trakcie pisania tej części listu motywacjnego należy dokładnie analizować treść ogłoszenia o pracy i wytypować słowa-klucze związane z oczekiwaniami pracodawcy. Należy znaleźć i opisać odpowiadające im przykłady z naszego doświadczenia.

Nie ma potrzeby wypisywania ogółu doświadczeń, jeśli nie wpływają one bezpośrednio na nasze umiejętności niezbędne na danym stanowisku. List motywacyjny musi być czytelny i nie powinien być zbyt długi. Opisywanie wszystkich doświadczeń jest charakterystyczne dla osób, które dopiero zaczynają pracować i nie mogą pochwalić się szerszymi kompetencjami.

Ostatnia część to zakończenie listu motywacyjnego i nawiązanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze, żeby znalazło się w niej zdanie, które będzie „wisienką na torcie” – ciekawie zabrzmi i zostanie zapamiętane przez rekrutera. Może pokazywać jeszcze raz naszą wewnętrzną motywację, wizję pracy w firmie, naszej przyszłości.

 

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Nie mniej od treści ważne jest to, żeby list motywacyjny odpowiednio się prezentował wizualnie. Na górze strony powinny znaleźć się: data napisania zgłoszenia (prawy górny róg), dane kontaktowe poszukującego pracy (lewy górny róg) oraz dane firmy, do której się zgłaszamy (po prawej).

Akapity listu motywacyjnego powinny być krótkie – najlepiej po 3-4 linijki. Nie ma potrzeby opisywania wszystkich detali doświadczeń. Treść listu motywacyjnego powinna ładnie mieścić się na stronie.

Pod pozdrowieniami znajduje się oczywiście drukowany podpis, który można uzupełnić (gdy wysyłamy list motywacyjny przez Internet) skanem oryginalnego podpisu.

W stopce niezbędne jest umieszczenie formułki:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

 

Jak napisać list motywacyjny?

Każdorazowe pisanie listu motywacyjnego jest czasochłonne, ale wielokrotnie zwiększa szanse zainteresowania rekrutera. Można wysłać setki zgłoszeń do pracy, ale gdy żadne z nich nie będzie odpowiadało na potrzeby poszukujących pracowników, ich efektywność pozostanie zerowa. Lepiej wysłać ich mniej, ale pokazać pracodawcom, że zgłoszenie nie jest przypadkowe. Włożony w to wysiłek na pewno się opłaci.

 

Czy dodalibyście coś od siebie? Macie własne porady, jak napisać list motywacyjny? Napiszcie w komentarzach!

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

,

Dodaj komentarz