Jak obniżyć rachunek za prąd?

Czy wiesz, że codziennie nawet kilka złotych wydajesz, używając w domu prądu? Podpowiadamy sposoby na to, jak obniżyć rachunek za prąd. Prezentujemy codzienne nawyki i sprzęty, których zmiana pozwoli zaoszczędzić na prądzie i żyć bardziej ekologicznie.

 

Jak ograniczyć zużycie prądu?

 1. Wyłączać światło zawsze, gdy jest niepotrzebne – w pomieszczeniach, z których wychodzimy, dodatkowe w tych, w których jesteśmy.  Gdy oglądamy telewizję lub korzystamy z komputera, pojedyncze źródło światła, ze względu na wzrok, powinno zostać.
 2. Odpinać od prądu wszystkie niewykorzystywane urządzenia – na czele z pralką i żelazkiem, ale też ładowarkami czy golarką.
 3. Wymienić sprzęt na mniej energochłonny (laptopy zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż stare pecety). Daje to szokująco dobre wyniki w przypadku często używanych sprzętów.
 4. Obniżyć natężenie światła. W małym pokoju nie ma potrzeby montowania w górnej lampie stuwatowej żarówki. Punkt ten nie dotyczy światła wykorzystywanego do czytania, bo na wzroku nie można oszczędzać.
 5. Zmienić styl życia na mniej siedzący a bardziej aktywny – będzie nie tylko zdrowiej, ale i taniej. Oznacza to więcej czasu spędzonego poza domem. Obniżyć rachunek za prąd można też dzięki kładzeniu się wcześniej spać.
 6. Wymienić żarówki na energooszczędne – oprócz miejsc, gdzie światło szybko się włącza i wyłącza – tam za szybko się zużywają (więcej o tym, jak wybierać żarówki tutaj).
 7. W bardziej przemyślany sposób wykorzystywać urządzenia elektryczne – prać na raz więcej rzeczy, razem oglądać ciekawe filmy, marnować mniej czasu przed komputerem;
 8. Spędzać więcej czasu w jednym pomieszczeniu z pozostałymi domownikami.

 

Jak jeszcze można oszczędzać prąd?

Można to osiągnąć przez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii – lamp solarnych, energii wiatru. Niestety mieszkańców bloków raczej to nie dotyczy.

Na koszty utrzymania warto też spojrzeć szerzej, sprawdzić np. rachunki za gaz. Jak duży udział w nich ma stała opłata, a jaki rzeczywiste zużycie? Może okazać się, że opłaca się zwiększyć rachunek za prąd rezygnując z gazu.

 

A czy Wy macie swoje sposoby na to, jak obniżyć rachunek za prąd?

 

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Podziel się linkiem:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • Twitter
 • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

,
One comment on “Jak obniżyć rachunek za prąd?

Dodaj komentarz