Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Nie trzeba marznąć, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Rozsądne ogrzewanie, wietrzenie, tryb życia i inne metody pozwolą osiągnąć ten cel. Poznaj kilkanaście sposobów na to, jak oszczędzić na ogrzewaniu.

Sposoby dotyczą: odpowiedniego sposobu ogrzewania, zwrócenia uwagi na okna, własnych nawyków.

 

Rozsądne ogrzewanie

 

1. Przykręcenie temperatury

Nie marznij, ale też nie rób w domu sauny. Temperatura na poziomie 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 18 w nocy w zupełności wystarczy. Jeśli mieszkanie zostaje puste na wiele godzin – można wyłączyć ogrzewanie kilkanaście minut przed wyjściem (zastrzeżenie: jeśli np. masz problem z marznącymi rurami, to w najbliższym pomieszczeniu nie wyłączaj). Niższa temperatura w nocy ma dodatkową zaletę – łatwiej się przy niej zasypia.

 

2. Zastawianie grzejników

Nie zastawiaj grzejnika w żaden sposób – ani meblami, ani nawet zasłonami. Pozwól, żeby powietrze swobodnie do niego docierało.

 

3. Odpowietrzenie kaloryfera

Zapowietrzony kaloryfer to problemy z ogrzewaniem, zwróć na to uwagę już na początku sezonu grzewczego.

 

4. Różne temperatury w pomieszczeniach

Tam, gdzie rzadko wchodzisz – temperaturę możesz ustawić na niższym poziomie. Z kolei w ciepłej kuchni często można w ogóle wyłączyć ogrzewanie. Różnice nie powinny być jednak zbyt duże (najlepiej do 4 stopni).

 

 

Oszczędności są w oknach

 

1. Szczelne okna

Plastikowe okna znacznie lepiej powstrzymują zimne powietrze od drewnianych. Trzeba jednak dbać w szczególny sposób w ich przypadku o odpowiednie wietrzenie i wilgotność pomieszczenia. Uważaj na wszystkie nieszczelności, przed zimą powinny być wyeliminowane.

 

2. Wietrzenie pomieszczeń

Oczywiście wszystkie pomieszczenia powinno się regularnie wietrzyć, najlepiej na kilka minut rano i wieczorem przed spaniem, ale konieczne jest wtedy wyłączenie grzejników. Okazją może być poranne wyjście na zakupy i wieczorne oglądanie telewizji. Poza takim wietrzeniem w zimie okna powinny być szczelnie zamknięte.

 

3. Zagospodarowanie parapetu

Ustawione na parapecie rzeczy powstrzymają zimne powietrze. Mogą to być donice z kwiatami, książki i notatki, w ostateczności koc.

 

4. Odsłonięcie okien

Wpadające do wnętrza domu promienie słoneczne ogrzeją dodatkowo pomieszczenie, dlatego w ciągu dnia warto odsłonić okna.

 

 

Własne nawyki

 

1. Ubieranie

Załóż koniecznie ciepłe skarpety i nie chodź boso. Załóż koszulę, bluzę, może nawet sweter – jak Ci będzie wygodniej. Domowe ubranie nie musi wyglądać ładnie, powinno być wygodne dla Ciebie i ciepłe.

 

2. Aktywny tryb życia

Dzięki aktywności fizycznej będziesz zdrowszy(-a) i bardziej odporny(-a) na niskie temperatury. Gdy w związku z różnymi aktywnościami nie ma Cię w domu, możesz przykręcać kaloryfery.

 

3. Obserwowanie zmian

Wyrób sobie nawyk sprawdzania temperatury w pomieszczeniach, kosztów ogrzewania, średniego zużycia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zadbać o pozostałe punkty z tej długiej listy możliwych oszczędności.

 

Sposoby jak oszczędzić na ogrzewaniu, fot. Czas Absolwenta

Sposoby, jak oszczędzić na ogrzewaniu

Realizacja każdego z wymienionych sposobów oszczędzania na ogrzewaniu to konkretne pieniądze w Twojej kieszeni. Do pewnego momentu te zmiany są bardzo korzystne również dla zdrowia, ale pamiętaj, że nie należy przesadzać. Nie chodzi o to, żeby marznąć we własnym domu, ale wydanych pieniędzy nie marnować.

Czy znacie inne sposoby na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Podziel się linkiem:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • Twitter
 • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

2 comments on “Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
 1. Z takich przyjemniejszych metod polecam też przytulanie, zapraszanie gości, dzięki temu nawet zima sprzyja ocieplaniu stosunków. :)
  A gdy wracam zmarznięta zwykle piję coś rozgrzewającego – ciepłego i z przyprawami typu imbir, kurkuma, cynamon, chili, rozmaryn (dodatkowo podnoszą odporność).

  Moja znajoma z kolei wiesza na ścianach różne makatki i kilimy, które może mają mały wpływ na utrzymanie ogólnej temperatury, ale ograniczają tzw. ciągnięcie od ściany w miejscach, gdzie się dłużej siedzi lub śpi i dodatkowo mogą być ciekawym elementem wystroju wnętrza.

  • też jestem za przytulaniem! :) ale kazałam mężowi ocieplić dom, bo nie oszukujmy się przytulanie w mieszkaniu gdzie wiatr hula, nie może być przyjemne :) a po położeniu styropianu to i rachunki niższe :)

Dodaj komentarz