Jak zadbać o przyjaźń? 8 zasad przyjaźni

Z wiekiem coraz trudniej znaleźć i utrzymać prawdziwą przyjaźń. Ale ona jest potrzebna, by wzajemnie się wspierać i rozwijać. Bardzo ważne jest, by umieć zadbać o przyjaźń i nie dać zniknąć z życia osobie, której możemy bezgranicznie ufać. Jak to zrobić? Przeczytaj 8 zasad przyjaźni.

 

Mówi się, że studia to ostatni moment na znalezienie prawdziwej przyjaźni. Potem wszyscy wciągają się w swoje życie zawodowe i rodzinne, niełatwo pogodzić je z utrzymaniem kontaktu z innymi osobami. Doświadczeni w różny sposób ludzie obdarzają się też mniejszym zaufaniem i empatią. Dlatego ogromnie ważne jest, by zadbać o przyjaźń, docenić ludzi, z którymi łączy nas bliska więź. Jak to zrobić? Jak zadbać o przyjaźń?
Przedstawiamy 8 zasad, którymi powinien kierować się dobry przyjaciel.

 

8 zasad przyjaźni

1. Dbaj o interes przyjaciela bardziej niż o swój

To wspaniałe, gdy można polegać na drugiej osobie z zamkniętymi oczami. Niełatwo jest znaleźć ludzi, których można w ten sposób traktować. Ale taka postawa – u obu osób – to źródło wielkiego zaufania. Uczy ona współpracy i empatii – niezbędnych w przyjaźni.

 

2. Bądź na miejscu w chwilach, gdy Cię szczególnie potrzebuje

Bycie przyjacielem nie oznacza funkcjonowania na uwięzi i reagowania na każde zawołanie. Ale zdarza się, że bratnia dusza ma trudne chwile, awaryjne sytuacje, a nawet całe ciężkie okresy. Pomoc w takich właśnie sytuacjach jest najważniejsza i to ona buduje szczerą przyjaźń.

 

3. Akceptuj słabości drugiej osoby

Każdy ma wady, które są nie do przeskoczenia. Tak jak siebie kochamy mimo wad, tak powinno być i z przyjaciółmi. Oczywiście wspieranie pracy nad sobą, rozwoju jest potrzebne, ale niedopuszczalne są próby „ulepszania” drugiej osoby według własnych wzorców.

 

4. Bądź lojalny

Słowa wypowiedziane przez przyjaciela nie mogą być nigdy użyte przeciw niemu. Trzeba powstrzymać się przed rozpuszczaniem plotek i powierzonych w zaufaniu tajemnic. W razie konfliktów przyjaciel może liczyć na Twoje wsparcie.

 

5. Pamiętaj o tym, co ważne

Pamiętaj o tym, co jest ważne dla Twojego przyjaciela. O najważniejszych okazjach, rytuałach, kluczowych wyzwaniach, problemach. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, pamięć każdy ma różną, ale pewne sprawy musisz zawsze pamiętać.

 

6. Pomagaj spełniać marzenia

Gdy z przyjacielem dzielicie się swoimi marzeniami, zwykle ich realizację odkładacie na później. Przez brak odwagi, pieniędzy, czasu, siły. Pomóż mu to zmienić. Zachęcaj do przełamania się, wspieraj przy pierwszym kroku i kibicuj przy kolejnych. Nie pozwól przyjacielowi zapomnieć o marzeniach, „człowiek bez marzeń to człowiek bez nadziei”.

 

7. Daj mu opowiedzieć

Nie każdy lubi o sobie mówić, ale każdy ma chwile, gdy potrzebuje podzielić się swoimi myślami, wyrzucić frustracje i nadzieje. Przyjaciel powinien wyczuć, kiedy jest dobry moment, żeby zachęcić drugą osobę do opowiedzenia o tym, co chodzi jej po głowie, i uwolnić ją od dręczących myśli. Z drugiej strony – gdy samemu ma się taką sytuację, warto pamiętać, by nie obciążyć zanadto drugiej osoby nowymi problemami.

 

8. Bądź zawsze szczery

Przyjaciel nie może Cię okłamywać. Gdy Cię krytykuje, wiesz, że robi to szczerze i z dobrego serca. Gdy Cię chwali, wiesz, że nie robi tego dla przypodobania się.

 

Uznanie kogoś za przyjaciela wymaga czasu i przejścia przez różne próby, którym znajomość na pewno będzie poddana. Trzeba być ostrożnym przy obdarzaniu ludzi zaufaniem, ale przesadna zachowawczość może też odebrać szansę na znalezienie bliskiej osoby. A czy Wy dodalibyście od siebie inne zasady niezbędne w przyjaźni lub porady dla osób szukających przyjaźni?

 

Cytaty o przyjaźni

Dobra rada przyjaciela jest jak lekarstwo, tym lepsza im bardziej gorzka.
Przysłowie arabskie

Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka jest przyjaźń: unosi go ponad proch ziemi.
Zenta Maurina Raudive

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie
Adam Mickiewicz

 

Czy wiesz, że?

Podobno, jeśli utrzymasz z kimś prawdziwą przyjaźń 7 lat – to będzie to przyjaźń na całe życie.

 

Czy już wiesz, jak zadbać o przyjaźń?

 

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

Dodaj komentarz