Motywacja do szukania pracy (5 przemów TED)

Mechaniczne wysyłanie maili ze zgłoszeniami do pracy, oswojenie z ciągłymi odmowami. Czy tak być musi? Jak szukać pracy, jak uwierzyć w to, że się ją znajdzie? Motywacja do szukania pracy jest motywem łączącym 5 wybranych, ciekawych przemów z konferencji TED. Czy Was zainspirują?

 

Dziesiątki wysłanych maili z listami motywacyjnymi, w których zapewnia się o entuzjazmie i pozytywnym nastawieniu. Pojedyncze spotkania, na których słyszy się tylko „skontaktujemy się jeszcze”. I nic. Długotrwałe poszukiwanie pracy może deprymować. Spada motywacja, liczba wysyłanych zgłoszeń, odpowiedzi… Jak odzyskać w sobie motywację do szukania pracy? Niech zachętą będą poniższe nagrania z konferencji TED.

Czym jest TED? TED to konferencja naukowa, na której wybitni naukowcy, przedsiębiorcy, ludzie z inicjatywą dzielą się swoimi osiągnięciami, spostrzeżeniami i wiedzą pod hasłem „idei wartych rozpowszechniania”.

 

1. John Scherer – Rzuć robotę, znajdź pracę

Ekspert w dziedzinie przywództwa opowiada o odnajdywaniu wewnętrznego szczęścia i zmianie podejścia do pracy. Odrzuca możliwość oddzielenia pracy od życia. Miejsce, w którym spędzamy większość swojego czasu w ciągu dnia, powinno dawać nam szansę samorealizacji. I to ona jest ważniejsza niż atrakcyjna nazwa stanowiska.

 

2. Wingham Rowan – Nowy rodzaj rynku pracy

Wiele osób nie może nigdy pozwolić sobie na typową, ośmiogodzinną pracę w konkretnych godzinach. Przez chorobę, dodatkowe obowiązki, inne ograniczenia. Ale nie są skazane na bezrobocie. Rozwija się nowy rynek pracy, na którym zatrudnienie można znajdywać regularnie, na krótki czas u różnych pracodawców. Z korzyścią dla wszystkich.

 

3. Simon Sinek – Jak wielcy liderzy inspirują działanie

Profesor z Columbia University opowiada o tym, gdzie tkwi źródło sukcesu największych przedsiębiorstw i ludzi. Odwołują się do sfery przekonań, a nie komunikują na pierwszym planie swoich planów i oferty. To współdzielona wiara ich pracowników i odbiorców pozwala im zyskać rozgłos i realizować zamierzenia. Ta przemowa udowadnia, jak ważne dla każdego z nas jest podążanie za stawianymi wyżej celami. Jeśli w pracy dostrzega się tylko pieniądze – o sukces będzie bardzo trudno.

 

4. Mike Rowe – Nauka pochodząca z Brudnej roboty

Prowadzący hitowy program na kanale Discovery pracował w wielu miejscach, gdzie ludzie wykonują trudną, fizyczną pracę. W swojej przemowie pokazuje, jak wiele te doświadczenia go nauczyły. Taka brudna robota wymaga szacunku, bo jest niezbędna dla naszego społecznego funkcjonowania. Wcale nie oznacza ona też mniejszej satysfakcji z życia, a nawet mniejszych zarobków.

 

5. Dan Ariely – Co czyni nas szczęśliwymi w pracy?

Dan Ariely jest ekonomistą behawioralnym. Udowadnia, że pieniądze są tylko jednym z czynników motywujących pracowników i dla każdego z nas bardzo istotna jest też możliwość podejmowania wyzwań, sprawdzania się, posiadania. To spostrzeżenie cenne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Firmy tych pierwszych uzyskują lepsze efekty, gdy nie są ignorowane pozamaterialne potrzeby pracowników. Dla tych drugich to okazja na zastanowienie się nad tym, jakie miejsce pracy będzie dla nich najbardziej odpowiednie.

 

 

To oczywiście tylko kilka ze wspaniałych przemów z TED-owych konferencji. Czy obudziła się w Was po nich nowa motywacja do szukania pracy? Czy macie nowe spostrzeżenia? O świecie, o sobie?

 

Nie chodzi o to, żeby wysyłać setki CV-ek. Ważne jest to, żeby szukać miejsca, w którym naprawdę będziecie chcieć pracować, które wniesie coś nowego do Waszego życia. Inaczej trudno będzie wykrzesać Wam z siebie entuzjazm i energię do pracy. Trudniej zdobyć pracę.

Trzeba wierzyć w to, co się robi. To połowa drogi do sukcesu.

 

fotografia: kadr z filmu TED z wystąpieniem Winghama Rowana

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

,

Dodaj komentarz