Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie są najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak na nie odpowiedzieć? Dowiedz się, na jakie pytania koniecznie musisz się przygotować przed rozmową o pracę.

Wybraliśmy dla Was 7 pytań, które powszechnie pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Poniżej przedstawiamy każde z nich i krótko omawiamy.

1. Dlaczego zmienia Pan(i) pracę? Dlaczego przestał(a) Pan(i) pracować w ostatnim miejscu?

Pytanie o poprzednie miejsce pracy jest niemal nieuniknione na rozmowie kwalifikacyjnej. Odpowiedź na nie jest bardzo istotna. Narzekanie na poprzedniego pracodawcę nie służy pracownikowi (rekruter myśli: o nas będzie mówił za kilka lat tak samo?). Nieprawdziwe informacje też łatwo zweryfikować. Akceptowalna jest chęć zmiany miejsca pracy ze względu na wysokość pensji, chęć rozwoju, obawę o zasiedzenie, przeprowadzkę. Czasem zdarza się, że i pracodawca, i pracownik żywią do siebie szacunek, ale po prostu do siebie nie pasują. Koniecznie trzeba swój stosunek do poprzedniego miejsca pracy dobrze przemyśleć przed rozmową kwalifikacyjną.

2. Jakie są Pana/Pani największe osiągnięcia?

To szansa na pokazanie własnej energii, sposobu myślenia, dorobku. Nie można wstydzić się tu małych osiągnięć. Pracodawca dobrze wie, czego może się spodziewać i gdyby Twój profil był dla niego nie dość atrakcyjny, nie spotkałby się z Tobą. Opowiedz więc, co było kluczowe przy Twoich największych osiągnięciach, pokaż w kontekście sytuacyjnym swoje zalety, zwróć uwagę na to, co łączy Twój największy sukces ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Możesz też zacząć mówić o swoich przyszłych wizjach.

3. Jakie są Pana/Pani słabe strony?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez nadwyrężenia wizerunku. Radzę unikania odpowiedzi zawierającej zbyt głębokie osobiste przemyślenia. Najlepiej zwrócić uwagę na ten element pracy na nowym stanowisku, który wzbudza Twoje największe obawy. Należy przy tym pokazać, dlaczego pracodawca nie musi się tych słabości obawiać: bo szybko się uczysz, może po prostu nie wiesz, jak coś wygląda, a nie jest skomplikowane, bądź wiesz, jak zminimalizować negatywne skutki Twoich słabości.

4. Jak wyobraża Pan(i) sobie pracę w naszej firmie?

To pytanie sprawdza, jak dobrze znasz firmę, do której się zgłaszasz. Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się możliwie wiele o niej, o pracownikach. Informacje najczęściej zdobędziesz w Internecie lub wśród znajomych. Jeśli nie wiesz, jak coś sobie wyobrazić – powiedz to głośno, poproś o wyjaśnienie. Twoja wizja pracy musi zgadzać się z treścią ogłoszenia o wakacie.

5. W jakim kierunku chce się Pan(i) w przyszłości rozwijać?

Pokaż, jakie są Twoje priorytety w pracy. Jakiego typu wiedzę, kompetencje chcesz posiąść? Jak w realizacji tych celów pomoże Ci nowe stanowisko pracy? Rozwijać się możesz w ramach branży (poznawanie jej specyfiki), stanowiska pracy (np. przedstawiciel handlowy), a konkretne firmy mogą dostarczyć Ci wiedzy o organizacji pracy, specyficznych technologiach.

6. Ile chciał(a)by Pan(i) zarabiać?

Nie można zostawić sobie miejsca na zawahanie przy tym pytaniu. Powiedz, ile chcesz zarabiać, możesz zastrzec, że może to zależeć od jakichś czynników, być związane z dodatkami, ale mów o tym w sposób zdecydowany. Poradnik Jak negocjować pensję ukazał się w Czasie Absolwenta tydzień temu. A jak ustalić, ile zażądać? Za punkt wyjścia obierz własne potrzeby i oczekiwania. Dopiero w drugiej kolejności stawki powszechne w branży. Jeśli te wartości od siebie odbiegają – dobrze się zastanów nad przyczynami.

7. Czy ma Pan(i) jakieś pytania?

Standardowe, ostatnie pytanie, na które zdecydowanie lepiej odpowiedzieć twierdząco. A jeszcze lepiej – zadawać pytania w trakcie rozmowy, nawiązujące do poruszanych przez rekrutera tematów. O co możesz zapytać? O szczegóły związane z pracą, terminami, dostępem do materiałów lub inne ważne dla Ciebie kwestie.

 

Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To oczywiście tylko kilka z pytań, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, że wręcz nieuniknione jest to, że usłyszysz jakieś pytanie, które Cię zaskoczy. Dlatego musisz iść na rozmowę z pełną mobilizacją i skupieniem, a nawet umysłową otwartością. Nie musisz odpowiadać szybko, ważne, żeby odpowiadać trafnie, umieć konstruować myśli i odpowiednio się przedstawić.

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop
One comment on “Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
  1. Dokładnie warto się przygotować do takich pytań, aby później nie być zaskoczonym i nie wiedzieć co odpowiedzieć. Przy słabych stronach często odpowiadałem, że jest rzecz, z którą jeszcze nie czuję się komfortowo i to było np. przemawianie, prowadzenie szkoleń. I dalej dodawałem, że zdaję sobie z tego sprawę i właśnie tą umiejętność chciałbym rozwijać. I wiem, że to stanowisko mi na to pozwoli. Również dodawałem, że zacząłem uczestniczyć w spotkaniach toastmasters (uczą jak przemawiać), aby jeszcze bardziej pokazać, że mi zależy na tym.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz