Największe błędy podczas szukania pracy

Wysyłasz ciągle zgłoszenia do pracy i nie możesz doczekać się odpowiedzi? Być może popełniasz jakieś błędy podczas szukania pracy. Sprawdź, jakie są największe, i jak im zaradzić.

Bycie ignorowanym jest jedną z bardziej zniechęcających i przygnębiających rzeczy w życiu. Nikt nie lubi tak się czuć, zwłaszcza gdy dotyczy to rynku pracy i poszukiwania zatrudnienia. Eksperci monsterpolska.pl przygotowali więc listę 5 największych błędów popełnianych przez kandydatów – być może właśnie przez nie Twój telefon milczy i – mimo setek wysłanych aplikacji – wciąż nie otrzymujesz zaproszeń do dalszych etapów rekrutacji.

Brak listu motywacyjnego

Większość z nas nie lubi pisać listów motywacyjnych, szczególnie w sytuacji, gdy wysyłasz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt odpowiedzi na oferty pracy tygodniowo. Jednak list motywacyjny to ważny element Twojej aplikacji – jeśli mądrze go napiszesz, możesz przykuć uwagę rekrutera. Brak listu motywacyjnego to znak dla rekrutującego, że wysyłasz setki aplikacji i robisz to niedbale. Jeśli nie wkładasz żadnego wysiłku i szkoda Ci czasu oraz pracy na napisanie kilku słów o sobie, nie oczekuj odpowiedzi.

Nie zaadresowałeś swojego listu motywacyjnego

Diabeł tkwi w szczegółach. Adresy i nazwiska powinny być obecne w Twojej aplikacji. Listy motywacyjne bez tych elementów wyglądają, jakby mogły być rozesłane do każdego potencjalnego pracodawcy.

Twoje CV wskazuje na to, że tak naprawdę szukasz innej pracy

Żadnemu pracodawcy nie spodoba się myśl, że jest on jedynie Twoją opcją awaryjną. Ponadto rekruterzy będą się obawiali, że potraktujesz tę pracę jako „poczekalnię”, tj. chwilowy przystanek w drodze na swojej ścieżce zawodowej, dopóki nie znajdziesz pracy w swoim zawodzie czy branży. Pracodawcy zazwyczaj szukają pracowników na stałe i mają setki kandydatów chętnych do podjęcia tej pracy, na tym stanowisku i właśnie w tej firmie.

Twoje CV ma niewielki związek z tym stanowiskiem

Twoje CV jest Twoją wizytówką – musi przekonać rekrutera, że idealnie nadajesz się na dane stanowisko i poradzisz sobie z danymi obowiązkami. Jeśli jednak nie pokazuje, że spełniasz określone wymogi i posiadasz odpowiednie kompetencje, prawdopodobnie zostaniesz pominięty. Dlatego jeśli myślisz o zmianie branży czy kariery, wyjaśnij dokładnie w liście motywacyjnym, dlaczego to robisz. Pokaż rekruterowi, że Twoja aplikacja nie jest przypadkowa, lecz przemyślana.

Twój list motywacyjny nie jest precyzyjny

Jeśli Twój list motywacyjny nie zawiera żadnych szczegółowych informacji dotyczących stanowiska bądź firmy, do której aplikujesz, tracisz cenną szansę, by przekonać potencjalnego pracodawcę do siebie. Oprócz zaprezentowania siebie jako najlepszego kandydata na dane stanowisko, w liście powinieneś pokazać, że zadałeś sobie trud, by zapoznać się z branżą i firmą oraz jej działaniami, i przedstawić, dlaczego chcesz pracować właśnie w niej.

Pamiętaj, nie rozsyłaj aplikacji w miejsca, do których nie jesteś do końca przekonany. Twój czas to cenna inwestycja – lepiej wysłać kilka mocnych aplikacji niż setki takich, do których się nie przyłożysz.

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Małgorzata Majewska - ekspert monsterpolska.pl

Karierę zawodową rozpoczęła w roku 1998. W 2008 roku związała się z branżą HR i pracuje w wiodącym portalu kariery, monsterpolska.pl, jako marketing manager oraz ekspert do spraw HR. Jest współorganizatorem i współautorem wydarzeń skierowanych do przedstawicieli HR oraz kandydatów poszukujących pracy, o charakterze zarówno ogólnopolskim, jak i lokalnym. Ekspert rynku pracy, rekrutacji, zarządzania ścieżką kariery i employer brandingu. Reprezentuje portal monsterpolska.pl w kontaktach z mediami oraz na spotkaniach branżowych i panelach dyskusyjnych dotyczących współczesnego rynku pracy. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Public Relations w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m.in. dla: Agory, Polskiego Wydawnictwa Fachowego (polski oddział Deutscher Fachverlag), OASE i Volvo.

More Posts

One comment on “Największe błędy podczas szukania pracy
  1. Rozumiem, że list motywacyjny należy załączać do każdej aplikacji o pracę, nawet gdy nie jest on formalnie wymagany? Np. pracodawca w ogłoszeniu zaznacza, że osoby zainteresowane winny wysłać CV, nie wspominając o liście motywacyjnym. Czy wówczas także należy dołączyć ów list?

    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz