Odchudzanie szafy. Warto mieć mniej rzeczy

Kupowanie ubrań daje Ci szczęście? Stop, dajesz się wrobić. Dowiedz się, ile tracisz przy okazji. Przeczytaj, dlaczego warto mieć mniej rzeczy i jak zabrać się za odchudzanie szafy.

„Nie mam się w co ubrać” – mówisz, przeglądając kolejne półki w szafie w poszukiwaniu czegoś odpowiedniego. „Tej bluzki nie lubię”, „ta mi dzisiaj nie pasuje”, „od tej odpadł guzik, nie mam czasu przyszyć”. Pełno wymówek, by w końcu wybrać coś i w nerwach biec na umówione spotkanie.

 

Co tracisz?

To szokujące, jak promowana przez speców od marketingu radość posiadania rzeczy zastępuje inne cenne wartości. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś miał mniej rzeczy. Co by się w nim pojawiło, co zmieniło?

 • Więcej pieniędzy do rozdysponowania
 • Więcej czasu, żeby korzystać z życia
 • Mniej stresu o poranku, gdy goni czas
 • Łatwiejsza organizacja i porządek w szafie
 • Pakowanie na podróż i wakacje dużo szybsze
 • Mniej kłopotliwe pranie

Nie wierzysz? Pomyśl, ile wydajesz miesięcznie na ubrania? Ile zajmuje Ci ich codzienne wybieranie, pakowanie na wyjazdy i porządkowanie? Niestety w konsumenckim szale zapomina się zaletach odchudzenia szafy, a zakupom towarzyszy fałszywe przeświadczenie, że lepiej mieć więcej. Przez lata szafy puchną od nowych rzeczy, które są noszone tylko kilka razy lub nawet w ogóle.

Tymczasem zmiana priorytetów może bardzo pozytywnie wpłynąć na życie. Nikomu nie trzeba nic udowadniać. Mniej rzeczy w szafie paradoksalnie daje poczucie wolności i większą swobodę.

 

Wielkie odchudzanie szafy

Jak odchudzić szafę? Jest na to kilka sposobów. Oto 10 sprawdzonych kroków, które pozwolą osiągnąć cel.

 1. Pogódź się z tym, że masz za dużo rzeczy. Ta świadomość to wszystko, czego potrzebujesz na początku.
 2. Noś mniej kolorów ubrań. Mniej kolorów pozwala na ograniczenie zakupów dodatkowych akcesoriów, jak buty, torebki, paski, biżuteria itd. Jakie kolory wybrać – zadecyduj według preferencji, jakie lubisz, w jakich dobrze wyglądasz.
 3. Stosuj zasadę jednej sztuki. Gdy jedna sztuka wystarczy, nie kupuj więcej. Dotyczy to np. stroju kąpielowego, czarnego paska, torebki, płaszcza zimowego czy szalika. Kiedy ją stosować – decyduj świadomie według własnego stylu życia.
 4. Rozdaj, sprzedaj, wyrzuć. Zrób porządek w szafie. Na początek usuń z niej rzeczy, których od dawna nie nosisz. Podziel je – które możesz komuś oddać, które nadają się do sprzedania, które do recyklingu. Zaskoczysz się, widząc, jak wiele rzeczy nadaje się do usunięcia z szafy.
 5. Rozdaj, sprzedaj, wyrzuć – znowu! Za pierwszym razem wybór rzeczy w ogóle nienoszonych jest prosty. Dużo trudniej jest z pozostałymi, które też nie są potrzebne. Najlepiej zabrać się za nie po skończonym sezonie. Wtedy z pełną świadomością można wybrać te rzeczy, które tylko zajmowały szafę, a nie były noszone.
 6. Zrób przerwę w zakupach. Wiele osób regularnie kupuje ubrania z przyzwyczajenia. Warto zrobić sobie przerwę na z góry określony okres, najlepiej 90 dni. Taka przerwa zmienia spojrzenie na ubranie, robienie zakupów i wprowadza samodyscyplinę.
 7. Ustal maksymalny próg wydatków miesięcznych. Ustal niską kwotę i jej nie przekraczaj. Możesz porównać ją z dotychczasowymi wydatkami i ustalić, na co wydasz zaoszczędzone pieniądze. Nagroda motywuje.
 8. Zacznij kierować się jakością. Kupuj tylko rzeczy, które naprawdę Ci się spodobają i wiesz, że będziesz je nosić regularnie. Dużo lepiej wydać na takie, dobre jakościowo rzeczy więcej pieniędzy niż przebierać w stosach nielubianej taniochy. Gdy masz w szafie same ulubione rzeczy, łatwiej Ci zrezygnować z kolejnych zakupów.
 9. Unikaj wyprzedaży. Wyprzedaże powinny służyć zdobyciu czegoś potrzebnego za niższą cenę. Ale zwykle promocje przekonują do zakupów, których wcale się nie potrzebuje.
 10. Wzbudzaj podziw charakterem, nie ubraniami. Nie chodzi o to, żeby wyglądać źle, ale żeby nadać ubraniu odpowiedni priorytet. Najważniejsze jest nie to, co mamy na sobie, ale w środku.
Odchudzanie szafy

Ona już się zabrała za odchudzanie szafy. A Ty kiedy? 😉 fot. sxc.hu

 

Pomyśl, jak możesz wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na zakupach ubrań? Co zrobisz z czasem? Odchudzanie szafy może być krokiem w stronę własnego rozwoju. Postawisz go?

Tekst powstał na podstawie artykułu A Practical Guide to Owning Fewer Clothes

 

Co sądzisz o odchudzaniu szafy? Podziel się swoim zdaniem w komentarzach!

Podziel się linkiem:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • Twitter
 • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

One comment on “Odchudzanie szafy. Warto mieć mniej rzeczy

Dodaj komentarz