Płacić kartą czy gotówką?

Korzystanie z karty płatniczej w trakcie codziennych zakupów, mimo wygody, ma wiele wad, na czele z nieproporcjonalnie wysokimi kosztami. Przedstawiamy konfrontację gotówki i kart płatniczych, a także różne przydatne informacje związane z tematem.

 

Ponad miesiąc temu pisałem o optymalizacji codziennych zakupów i jednym z zaleceń było korzystanie z gotówki. Pojawiły się kontrowersje. Co to za cofanie się do średniowiecza?! Sam korzystałem wcześniej z karty płatniczej regularnie. Ale przestałem, bo to się (zwykle) nie opłaca.

 

Olbrzymi koszt transakcji

Nawet ponad 3% wartości każdej transakcji wynosi opłata intechange, którą ponosi osiedlowy sklepik, gdy dokonujemy płatności kartą. Każdorazowo. Średnia dla wszystkich transakcji to 1,7%. Czyli gdy robimy zwykłe zakupy za 59 zł, to opłata interchange wyniesie 1 zł.  To bardzo dużo – ponad dwa razy więcej od średniej unijnej. A to nie wszystkie koszty, jakie ponoszą sklepy pozwalające na takie transakcje. Nie dziw, że wiele z nich ogranicza płatności kartą. Póki uregulowania się nie zmienią, samym klientom nie opłaca się ich realizować. To oni ponoszą te koszty – nawet jeśli nie bezpośrednio.

Dlatego podczas codziennych zakupów polecam używanie gotówki. Poniżej przedstawiam porównanie obu form płatności.

 

Płacić kartą czy gotówką?

Karta: Wygoda, wszystko szybko, sprawnie idzie.
Gotówka: Jeśli nie używamy karty zbliżeniowej, to płatność gotówką jest szybsza, chociaż wymaga kontroli tego, co mamy w portfelu.

Karta: Nie trzeba biegać do bankomatu.
Gotówka: Wypłaty z bankomatów, gdy te są daleko, rzeczywiście mogą być uciążliwe. Zwykle jednak są one gdzieś w pobliżu. W przypadku większości osób nie powinien to być problem, bo wystarczy to zrobić przechodząc/przejeżdżając obok, a regularne wypłaty wchodzą nawet w nawyk.

Karta: Pieniądze odłożone na koncie – procentują.
Gotówka: Wiele rachunków bieżących nie jest oprocentowanych. Oprocentowanie nie pokrywa strat związanych z opłatą interchange.

Karta: Mam pewność, że nie zabraknie mi pieniędzy.
Gotówka: Czyżby? Nad kończącymi się pieniędzmi na koncie trudniej utrzymać kontrolę. I co robić, gdy płatność kartą okazuje się niemożliwa? Zresztą nawet gdy płaci się gotówką, w razie czego można mieć przecież i kartę w obwodzie.

Karta: W wielu małych sklepikach, a nawet w sieciach takich jak Biedronka, nie ma terminali lub płatności kartą są ograniczone.
Gotówka: Można jej użyć w każdym sklepie, każdym lokalu.

Karta: Ukradzioną kartę można zablokować, ale jeśli złodziej zobaczył kod, a właściciel nie zdąży zablokować karty – złodziej może wypłacić duże sumy. A i znajomość PIN-u w przypadku kart zbliżeniowych nie jest potrzebna. Uciążliwe jest też załatwianie formalności po takiej kradzieży.
Gotówka: Nie ma praktycznie szans na odzyskanie ukradzionej gotówki, ale zwykle nie są to wielkie sumy.

 

Planowane zmiany

Obecnie trwa debata na temat zmian w systemie płatności. Sprawą zajął się sejm. Rozważane są różne możliwości, które docelowo mają doprowadzić do obniżenia opłaty interchange nawet do 0,5 % wartości transakcji. Bankowcy zapowiadają jednak w odwecie możliwość podwyższenia opłat za posiadanie kart lub zastosowanie surcharge – dodatkowej opłaty od transakcji kartą płatniczą. Klienci niezbyt mogą liczyć na wolny rynek w tej sytuacji – płatności kartami są zdominowane przez dwie organizacje – Visa i MasterCard, które chcą maksymalizować swoje zyski. Ewentualnych zmian spodziewać się można w 2014 roku.

 

Dobra organizacja płatności gotówką

Płacenie gotówką ma bardzo wiele zalet. Pozwala też na lepszą kontrolę tego, co kupujemy. Tak – osoby korzystające z gotówki bardziej oszczędnie kupują i znacznie częściej pamiętają, ile wydają.
Dla dobrej organizacji – warto w pierwszej kolejności zorientować się w lokalizacjach bankomatów w miejscach, które często odwiedzamy. Warto zawsze mieć trochę drobnych, ani nie pozbywać się wszystkich, ani ich nie składować.
Stanie w kolejce to idealny moment na dokładne sprawdzenie stanu portfela. W trakcie płacenia najlepiej jest zacząć dawać drobne, a dopiero na samym końcu banknoty. Taki system świetnie się sprawdza.

 

Więcej o optymalnej organizacji codziennych zakupów tutaj >>

 

Zastrzegam, że tekst „Płacić kartą czy gotówką?” odnosi się do polskich realiów z lutego 2013. Być może sytuacja wkrótce się zmieni. Np. w Szwecji popularne są płatności za pośrednictwem aplikacji na smartfonach. Kto wie, czy i tak u nas wkrótce nie będzie?

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

2 comments on “Płacić kartą czy gotówką?
    • Tak, jestem przekonany, że to jest przyczyna. Ostatnio uruchomiono w Biedronce system płatności przez telefon, ale omija on właśnie korzystanie z usług wielkich organizacji płatniczych.

Dodaj komentarz