Pracodawca sprawdzi Twój Facebook

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo można dowiedzieć się o ich prywatnym życiu na podstawie informacji udostępnionych w sieci. Wśród korzystających z tej wiedzy są też (potencjalni) pracodawcy. Mogą łatwo ocenić charakter, opinie, zainteresowania pracownika lub rekrutującego się. I na tej podstawie nie przyjąć go do pracy lub zwolnić. Pracodawca sprawdzi Twój Facebook – ale Ty musisz zrobić to wcześniej.

 

Facebook to Twoja wizytówka

Chociaż docierają do nas co jakiś czas informacje o głośnych zwolnieniach spowodowanych aktywnością na Facebooku, wiele osób traktuje ten temat tak, jakby ich nie dotyczył. Publicznie udostępniają zdjęcia z imprez, kontrowersyjne wypowiedzi, a nawet negatywne komentarze dotyczące pracodawców. Nie zdają sobie sprawy, jak bardzo prawdopodobne jest, że rekrutujący czy pracodawca sprawdzi ich konto na Facebooku.

Przy publikowaniu informacji na Facebooku najlepiej zadać sobie pytanie: „Czy chcę, żeby te informacje zobaczyli mój pracodawca, moi rodzice, moi krytycy?”. Jeśli nie – lepiej się powstrzymać, tym bardziej, że nawet zaawansowane ustawienia prywatności wiadomości nie dają gwarancji, że materiał nie zostanie przez kogoś szerzej udostępniony.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że dzieli się przygodami, wrażeniami ze swoimi przyjaciółmi. Traktuje Facebook jak połączenie pamiętnika z wirtualnym spotkaniem ze znajomymi. Tak nie jest. Przy tym stoliku siedzi wielu nieznanych gości.

 

Ludzie, którzy stracili pracę przez Facebook

O osobach, które nie dostały pracy przez kompromitujące informacje na Facebooku, nie sposób się dowiedzieć. Rekruter zobaczy, co będzie chciał, i nawet się nie odezwie, gdy coś mu się nie spodoba.

Głośne bywają za to przypadki utraty pracy. Dotyczy to np. jednego ze strażników w Pałacu Buckingam. Stracił pracę tuż przed ślubem księcia Williama i Kate Middleton po tym, jak w obraźliwy sposób skomentował na swoim profilu przyszłą księżną. Za negatywne komentarze o klientach wyrzucona została z pracy 22-letnia kelnerka z USA.

Pracownicy pewnego szpitala fotografowali się w pracy dla zabawy, leżąc głowami w dół na szpitalnych podłogach, stołach, a nawet lądowisku dla helikopterów. Gdy zdjęcia ukazały się w sieci – zostali błyskawicznie zawieszeni.

Pewna amerykańska nauczycielka w sekcji „O mnie” na Facebooku napisała „Nauczam w najgorszej szkole-getto w Charlotte”. Wkrótce ten opis mogła zmienić. Inna nauczycielka została zwolniona po publikacji zwykłego zdjęcia z imprezy.

13 pracowników linii lotniczych Virgin Airlines straciło pracę po dyskusji na Facebooku, w której krytykowali klientów, a także ujawnili fakt częstych wymian silników samolotów i pojawiania się na pokładach karaluchów.

Ta dziewczyna straciła pracę przez Facebook czy przez własną głupotę?

Ta dziewczyna straciła pracę przez Facebook czy przez własną głupotę?

Znane są też przykłady z naszego polskiego podwórka. Jeden z pracowników telewizji N, który miał 4-letni staż, został zwolniony po tym, jak polubił na Facebooku tekst krytykujący NC+ przy okazji głośnej akcji konsumenckiej przeciwko niekorzystnym zmianom oferty oraz skomentował akcję na profilach znajomych.

Od zwolnienia uchroniła się Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, która, nie przebierając w słowach, negatywnie oceniła na swoim profilu wybór papieża Franciszka. W jej aktach pojawiła się za to nagana.

 

Jak zmienić ustawienia prywatności na Facebooku?

Facebook daje możliwość zobaczenia własnego profilu w taki sposób, jak widzą go inni użytkownicy. Żeby z niej skorzystać, trzeba po zalogowaniu kliknąć obrazek kłódki w górnej części strony, potem „kto może zobaczyć dodawane przeze mnie treści” i wreszcie „Co inne osoby widzą na mojej osi czasu? – Wyświetl jako”. Informacje, które wtedy zobaczy się na profilu, są tymi dostępnymi w pełni publicznie.

Klikając ponownie na kłódkę i tekst „Zobacz więcej ustawień”, można zmienić wiele ogólnych ustawień prywatności, takich jak zakres udostępnienia przyszłych postów czy dostępność profilu w wyszukiwarkach.

Ustawienia prywatności na Facebooku

Ustawienia prywatności na Facebooku

Z menu po lewej stronie można następnie wybrać „Oś czasu i oznaczanie” i ograniczyć widoczność danych na osi czasu oraz znaczniki w postach i na zdjęciach. Kto nie chce masowo ograniczyć w tym miejscu dostępności dawnych danych, może zmienić ustawienia pojedynczych postów bezpośrednio na osi czasu. Przy dacie każdego z nich jest przycisk z rozwijanym menu. Tam wybiera się, czy materiały mają być dostępne publicznie, tylko dla znajomych lub konkretnych grup.

Warto sprawdzić też informacje o profilu. W menu pod zdjęciem w tle trzeba wybrać „Informacje” i w kolejnych sekcjach wybrać ich dostępność. Można zmienić ustawienia dostępu do wiadomości o edukacji i wykształceniu, dacie urodzin, związkach, danych kontaktowych, znajomych czy lubianych stronach.

 

„Fenomen Facebooka” – film o Facebooku

Polecam obejrzeć nowy film, który przedstawia wiele przypadków, jak Facebook wpłynął na życie różnych ludzi. Przedstawione zostały przykłady ludzi, którzy stracili przez aktywność w mediach społecznościowych pracę, związki, godność, a nawet trafili do więzienia.

 

 

Czy wiesz, że…

już w 2011 roku według badania agencji Reppler 91% pracodawców sprawdzało przyszłych pracowników na portalach społecznościowych, w tym około połowa tuż po otrzymaniu CV.

 

Świadomość zagrożeń związanych z aktywnością na Facebooku wcale nie oznacza rezygnacji z korzystania z tego narzędzia. To dzisiaj niemal niemożliwe. Trzeba jednak pamiętać, że nie gwarantuje ono prywatności. Facebook można wykorzystać za to do kształtowania wizerunku w sieci, promowania projektów i inicjatyw. Pod tym względem sprawdza się znakomicie.

 

Przy okazji – czy już polubiliście Czas Absolwenta na Facebooku?

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

One comment on “Pracodawca sprawdzi Twój Facebook

Dodaj komentarz