Prawo jazdy – dlaczego warto je mieć?

„Nie nadaję się do prowadzenia auta”, „za bardzo się denerwuję”, „i tak dojeżdżam autobusem”. Tak racjonalizuje się odkładanie w czasie zdawania prawa jazdy. Pomagamy więc znaleźć motywację do pójścia na kurs prawa jazdy. Bo że warto, to nie ulega wątpliwości.

 

Wymówka nr 1. „I tak dojeżdżam autobusem/rowerem”

Na pewno jednak nieraz znalazłeś/-aś się w sytuacji, gdy dzięki Twojemu prawu jazdy można byłoby załatwić coś łatwiej. Ot choćby podwieźć wujostwo po rodzinnej, zakrapianej imprezie na dworzec, gdy nikt inny nie jest trzeźwy.
Znajomość przepisów drogowych, obycie z samochodem bardzo ułatwiają też korzystanie z innych środków transportu, jak rowery czy motory.

 

Wymówka nr 2. „Za bardzo się denerwuję”

Jedni mają skłonność do nerwowości, inni obawiają się o swoją spostrzegawczość.
Są oczywiście skrajne sytuacje, gdy niektóre cechy uniemożliwią bezpieczne korzystanie z samochodu. W zdecydowanej większości przypadków tak jednak nie jest, a praktyka jazdy może mieć wręcz terapeutyczne znaczenie, gdyż rzeczywiście wymaga skupienia, uspokojenia, posiadania oczu wokół głowy.
Doskonałą okazją na pracę nad sobą jest kurs jazdy. Trzeba mieć świadomość, że efekty nie przyjdą od razu, ale sama jazda pod okiem instruktora może być bardzo pomocna w pracy nad sobą. Gdy nabierze się już trochę wprawy, trzymanie kierownicy może być sposobem na wyciszenie.

 

Wymówka nr 3. „Nie stać mnie na auto”

Posiadanie prawa jazdy nie oznacza, że trzeba fundować sobie auto i płacić potem wszystkie ubezpieczenia i ponosić koszty bieżącej obsługi. Dokument ten można potraktować jednak jak inwestycję. Przyda się, gdy możemy rozwiązać jakiś problem korzystając z czyjegoś wozu. Wymóg jego posiadania wielokrotnie pojawia się też w ofertach pracy (przyznajmy, często na wyrost). Czasami są to oferty brzmiące: „Prawo jazdy – minimum 2 lata”. I przecież w tej właśnie pracy może się zdarzyć konieczność skorzystania ze służbowego samochodu. Prawo jazdy może w przyszłości pozwolić nam zdobyć dobrą pracę – i zarobić na życie.

 

Wymówka nr 4. „Boję się prowadzić”

Kiedyś bałeś/bałaś się pływać albo iść samemu do sklepu. Jazda samochodem wiąże się z zagrożeniami, stłuczki, kolizje są wręcz nieuniknione w karierze każdego kierowcy. Ale jeśli nie będziesz czuć się pewnie za kierownicą – jeździj z taką prędkością, żeby tę pewność zdobyć. Duże znaczenie ma tu instruktor. W towarzystwie dobrego łatwiej nabrać pewności siebie. Strach trzeba przełamywać. Niebezpieczeństwa są cały czas wokół, próbując uniknąć jednych, narażamy się na drugie (np. brak możliwości zawiezienia kogoś bliskiego na pogotowie). Zdobycie prawa jazdy można potraktować jak okazję do pracy nad sobą i własną odwagą w życiu.

 

Zalety posiadania prawa jazdy:

 • możliwość ubiegania się o pracę w większej liczbie miejsc i zaprezentowanie szerszych kwalifikacji
 • obycie z ruchem drogowym przydatne niezależnie od używanego środka transportu
 • możliwość użycia samochodu w szczególnych sytuacjach – pijani inni kierowcy, dowiezienie do szpitala, załatwienie czegoś w pracy
 • praca nad sobą, koncentracją, spokojem
 • niezależność w przypadku posiadania własnego auta
 • możliwość wyjechania w długą, ciekawą podróż samochodem
 • konieczność korzystania z pomocy innych kierowców czy zamawiania taksówek w długim okresie jest dużo bardziej uciążliwa i kosztowna

 

Samo posiadanie samochodu nie ma aż tylu zalet. Wiąże się zwłaszcza z dużymi kosztami, często nieuwzględnianymi przy zakupie. Wciąż jednak zalety samego prawa jazdy przeważają.

Przy decydowaniu się na zapisaniu na kurs warto pamiętać, że instruktorzy jazdy są bardzo różni i w krążących na ich temat mitach co najmniej źdźbło prawdy można znaleźć. Najlepiej zgłosić się do poleconych przez znajomych i nie ograniczać się do jazdy z jednym.

Wszystko przeczytałeś/przeczytałaś? Nie zastanawiaj się więcej. Dowiedz się, z kim najlepiej nauczyć się jeździć samochodem i zapisz się na kurs.

Czas jedzie!

Podziel się linkiem:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • Twitter
 • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

3 comments on “Prawo jazdy – dlaczego warto je mieć?
 1. dżizas, nie namawiajcie ludzi do robienia prawa jazdy! już i tak za dużo mamy ciamajd „jeżdżących z taką prędkością, żeby tę pewność zdobyć”. potem się robią kilometrowe korki, bo ktoś „niepewny” nie pojedzie na zielonej strzałce mimo pasa rozbiegowego, bo „nie wiadomo nigdy”. jeszcze raz dżizas, bo serio, jak ktoś się boi to faktycznie, po co? żebym ja się denerwowała? niech jeżdżą sobie spokojnie komunikacją miejską i nie sprawiają kłopotu innym kierowcom.

  • kamila, nie mogę się z Tobą zgodzić. kiedyś też nie miałaś prawa jazdy i ludzie z tym przywilejem denerwowali się na Twój widok. na niektórych „eLkach” można zobaczyć naklejkę „nie trąb, ty też kiedyś uczyłeś się jeździć”.
   na początku każdy jest ciamajdą i po to się uczy, żeby przestać. jeśli we wcześniejszym wieku pójdzie na kurs, to łatwiej się nauczy, lepiej też będzie sobie radzić w innych rolach na drodze.
   osobno należy traktować problem starszych osób, które prawo jazdy mają od dawna, ale ich zdrowie nie pozwala już na pełną kontrolę sytuacji na drodze. nie ma on nic wspólnego z kategorią osób, które dopiero się uczą tej sztuki.
   co do zielonej strzałki: specjaliści wskazują, że zielona strzałka jest przywilejem nadużywanym przez kierowców i to przez osoby traktujące ją jak „pas rozbiegowy” (a nie przez „ciamajdy”) realna jest perspektywa likwidacji tego ułatwienia! zresztą w większości krajów go po prostu nie ma.
   dlaczego? bo dochodzi do masowego, niebezpiecznego wymuszania pierwszeństwa na pieszych czy rowerzystach. wszyscy jesteśmy świadkami tego na co dzień.
   to, że ktoś prowadzi auto, ma tysiące kilometrów za kółkiem, nie zmienia go w człowieka o większej wartości niż inni. brakuje szacunku dla innych na drodze – i myślę, kamila, że Twoje poglądy są tego przykładem.

Dodaj komentarz