Rozbicie energooszczędnej żarówki

Rozbicie energooszczędnej żarówki może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Opisujemy, co robić, gdy dojdzie do takiego zdarzenia. Ważna jest szybka reakcja.

Na początek, żeby uzmysłowić Wam skutki, jakie może spowodować rozbicie energooszczędnej żarówki, przedstawiamy Wam film: „Żarówkowi ściemniacze”, w którym przedstawiono ofiary takich zdarzeń (uwaga, całość trwa prawie godzinę).

Film jest mocnym głosem w dyskusji na temat wykorzystania żarówek. Należy jednak zauważyć, że obecnie świetlówki w UE zawierają tylko do 5 mg rtęci.
Z drugiej strony nawet jej pojedyncze atomy są niebezpieczne dla organizmu.

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem żarówki, przeczytajcie ten tekst >>>

 

Co robić, gdy dojdzie do rozbicia żarówki energooszczędnej?

W tym tekście chcielibyśmy skupić się na sytuacji, gdy mamy kupioną żarówkę energooszczędną i ta się rozbiła. Oto instrukcja – lista kolejnych działań w takiej sytuacji:

1. Ze skutkami zdarzenia powinna sobie poradzić jedna dorosła osoba. Wszystkie pozostałe, a zwłaszcza dzieci, powinny niezwłocznie oddalić się z miejsca zdarzenia, z przylegających pomieszczeń, a w przypadku mieszkań również z nich.

2. Osoba, która została na miejscu zdarzenia, błyskawicznie otwiera wszystkie okna, wyłącza światło (kontakt, włącznik czy bezpieczniki – podłączona do prądu żarówka emituje więcej rtęci) i zamyka drzwi do pomieszczenia.

3. Po co najmniej 10 minutach ta jedna osoba może wrócić, z workiem foliowym (lub innym szczelnym pojemnikiem, np. słoikiem), zwilżonym papierowym ręczniczkiem lub ściereczką, a także najlepiej w maseczce na twarzy i gumowych rękaczkach.
Może mieć ze sobą zmiotkę, ale absolutnie nie wolno używać w miejscu zdarzenia odkurzacza.

4. Dokładnie powinna zebrać rozbite elementy, wyrzucić do worka i zatkać na chwilę jego otwór.

5. Oczyszcza miejsce zdarzenia ręczniczkiem lub ścierką, po czym umieszcza w worku razem z rękawiczkami. Jeśli używała zmiotki, ta również powinna zostać wyrzucona.

6. Zakleja szczelnie worek taśmą (lub zamyka pokrywkę słoika). Powinien się on po tej czynności znajdować w możliwie ustronnym miejscu aż do chwili przekazania go do punktu zajmującego się zbieraniem i recyklingiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego w okolicy. Nie wolno go wyrzucić do śmieci (jest to nawet karane).

7. Po odłożeniu worka należy dokładnie umyć ręce.

8. Do pomieszczenia, w którym doszło do rozbicia żarówki, można wrócić po ok. 5-6 godzinach. W naszym interesie jest, żeby zrobić to jak najpóźniej.

9. Warto wietrzyć pomieszczenie przez kilka następnych dni.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto sprawdzić, czy instrukcja na opakowaniu żarówki nie zaleca innych działań.

Jeśli nie macie rękawiczek i maseczki – pierwsze minuty po zdarzeniu można wykorzystać na ich zakup w najbliższej aptece.

Kluczowe jest, aby unikać wdychania pary po rozbiciu i trzymać dzieci daleko od miejsca zdarzenia.

W podlinkowanym wyżej filmie jest mowa o całym zestawie do zastosowania przy rozbiciu świetlówki, trudno się jednak spodziewać upowszechnienia takich zestawów.

Dużo bardziej niebezpieczne jest rozbicie włączonej, nagrzanej świetlówki niż wyłączonej.

 

Gdzie dokładnie mogę oddać rozbitą świetlówkę?

Lista takich punktów w całej Polsce udostępniona jest na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Link do wyszukiwarki >>>

 

Zapamiętaj ten poradnik. Przy najbliższej okazji przeczytaj informacje na opakowaniu kupowanej świetlówki. Rozbicie energooszczędnej żarówki to nie tragedia, ale trzeba wiedzieć, jak szybko zareagować.

 

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

Dodaj komentarz