Wpisywanie zainteresowań w CV

Czy warto wpisywać zainteresowania w CV? Kiedy się nam to opłaca, a kiedy może zaszkodzić? Co i w jaki sposób napisać? Wyjaśniamy!

 


Przeciwnicy zaznaczania w życiorysie zainteresowań i pasji mówią, że ich wpisanie nie jest zwykle merytorycznie uzasadnione przy naborze do pracy, natomiast powoduje, że oprócz kwalifikacji zawodowych oceniane jest – nawet podświadomie – nasze życie prywatne. Może się zdarzyć, że uprzedzony rekruter, który nie lubi np. motocyklistów lub uważa pasjonatów psychologii za osoby zbyt „filozofujące”, skreśli kandydata mimo jego odpowiednich kwalifikacji.

Z drugiej strony dla osób bez doświadczenia w pracy ciekawe zainteresowania i szczególne osiągnięcia z nimi związane mogą być deską ratunku. Intrygujące, nietypowe zainteresowania w CV mogą też zwrócić uwagę i wyróżnić kandydata. Taka wiadomość daje też szansę na zbliżenie z szefostwem. Jeśli w firmie panuje rodzinna atmosfera, pracownicy wzajemnie interesują się sobą nie tylko w godzinach pracy – taka otwarta postawa może pomóc w zbliżeniu, a w skrajnych przypadkach uchronić przed współpracą z ludźmi o zupełnie innym podejściu do życia. Zwiększa też szanse znalezienia podobnych osób.

Również gdy rozwój pasji stanowi bardzo istotną rolę w życiu kandydata do pracy, jest wręcz elementem jego tożsamości – wpisane zainteresowania pozwalają to zaprezentować.

Przygotowując CV, można też dobrać przedstawione zainteresowania pod kątem pracy, o którą się ubiega. Jeśli są one bliskie jej profilowi, będą stanowiły dodatkowy atut. Pod żadnym pozorem nie wolno wpisywać nieprawdziwych zainteresowań. Oprócz dylematów moralnych można narazić się na utratę szansy pracy i dobrej opinii u pracodawcy, gdy prawda – co bardzo prawdopodobne – wyjdzie na jaw. Ujawniona, z pozoru drobna „fantazja” skazuje na pewną przegraną niezależnie od kwalifikacji.

 

W jaki sposób przedstawić zainteresowania w CV?

Najlepiej utworzyć dla nich osobną kategorię – taką samą jak dla wykształcenia czy doświadczenia zawodowego – na końcu życiorysu. Treść można podzielić według typów i uszeregować według wagi. Przykładowe podkategorie to np.: muzyka, literatura, sport, sztuka, marketing czy Internet. Każdą z nich krótko przedstawiamy w formie ciągłego tekstu lub punktów.

 

Podziel się linkiem:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • Twitter
 • Wykop

Czas Absolwenta

Czas Absolwenta doradza, pisze o rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań.

More Posts

,
3 comments on “Wpisywanie zainteresowań w CV
 1. PS do tekstu:
  Nie mogłem wskazać hobby, którego nie warto nigdy wpisywać w CV, ponieważ to zawsze zależy od miejsca, gdzie się zgłasza kandydat.
  Np. strzelectwo odstraszy rekrutujących z branży edukacyjnej, ale w firmie ochroniarskiej na pewno będzie dobrze przyjęte.
  Gdy zdecydujecie się na wpisanie zainteresowań (jak, przyznam, niemal wszyscy) – koniecznie skonsultujcie treść z kimś jeszcze, kto będzie bardziej obiektywny. Powodzenia!

Dodaj komentarz