Zdjęcie w CV – co trzeba o nim wiedzieć?

Nie zawsze powinno się umieszczać zdjęcie w CV. Ale kiedy warto? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV i o czym jeszcze należy pamiętać? Przeczytaj porady.

 

Sprzeczne opinie, różne kultury

O zamieszczaniu zdjęć istnieje wiele sprzecznych opinii. Z jednej strony może ono wyróżnić nasze CV, jednak istnieją sytuacje, kiedy może nam ono zaszkodzić. Aplikując do firm z kapitałem amerykańskim czy angielskim bezpieczniej jest zrezygnować z załączania fotografii. W tych krajach bardzo rozwinięta jest kultura antydyskryminacyjna, a poziom atrakcyjności kandydata bywa uznawany za niemerytoryczną i krzywdzącą przesłankę. Na pewno jednak powinno zamieszczać się fotografie przy ofertach pracy, w której ważny jest wygląd, np. hostessa, modelka.

Ogólna tendencja w branżach niezwiązanych z wyglądem mówi, iż lepiej dołączać zdjęcie. CV może się wydać wtedy mniej bezosobowe, a i sam jego wygląd nabiera ciekawszego wymiaru i bardziej się wyróżnia. Po rozmowie rekrutacyjnej łatwiej będzie skojarzyć CV z naszą osobą, a także przypomnieć sobie wynik rozmowy.

 

Zamieszczamy zdjęcie w CV

Jeśli już zamieszczamy zdjęcie, musimy przestrzegać kilku zasad. Istotne, by fotografia dobrze komponowała się z układem dokumentu. Zwykle umieszcza się ją na samej górze, obok imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych.

Zdjęcie w CV musi być przede wszystkim aktualna oraz pokazywać nas jako godnych zaufania i poważnych kandydatów. Dlatego niestosowne jest umieszczanie fotografii np. z wakacji i innych nieformalnych sytuacji, z okularami słonecznymi lub w nieeleganckim stroju.

Powinny być one natomiast przede wszystkim schludne i wiarygodne. Warto jednak pamiętać, że z drugiej strony nie jest również dobre zdjęcie legitymacyjne, z grobowym wyrazem twarzy. Eksperci doradzają delikatny uśmiech, który zaznacza pozytywne emocje. Warto zadbać o retusz zdjęcia, jednak w granicach rozsądku – dlatego najlepiej zlecić to doświadczonemu grafikowi. Kadr powinien obejmować głowę i ewentualnie popiersie, absolutnie nie powinno zamieszczać się całych sylwetek. Dobrze mieć na sobie strój biznesowy – poważny i stonowany.

I jeszcze techniczny szczegół – dbajmy o małą wagę, górna granica wielkości pliku przed dodaniem do CV to 20 KB. Dzięki temu będzie można szybko i sprawnie przesyłać dokumenty.

 

 

A czy Wy umieszczacie zdjęcia w wysyłanych do pracodawców życiorysach? Czy dodalibyście od siebie inne porady z nimi związane?

 

Podziel się linkiem:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter
  • Wykop
,

Dodaj komentarz